Prečo je nedostatok obalov – čo sa to vlastne na trhu deje | Eobal.sk

Horúce zľavy až -39% na obaly platia do 24. júna alebo do vypredania zásob.zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Prečo je nedostatok obalov – čo sa to vlastne na trhu deje

Situácia na trhu obalových materiálov

Čo sa to na tom trhu s obalmi deje, prečo všetci zdražujú? Nemalo by sa naopak zlacňovať, keď sa časť ekonomiky zastavila? Pokúsme sa odhaliť, ako to na súčasnom trhu vyzerá a prečo to tak je.

Zdražuje papier aj plasty

Faktom je, že dochádza k zdražovaniu papiera aj plastov, a to predovšetkým na európskom trhu. V našom odbore sa to prejavuje nárastom cien obalov z vlnitých lepeniek od začiatku roku v rozmedzí 10 – 20 %, v prípade plastových obalových materiálov ešte o niekoľko percent viac. Výrobcovia obalov sú k zdraženiu donútení výrazným zvýšením cien vlnitých lepeniek a granulátu na výrobu plastových obalov.

Môže za to COVID?

V tej najvšeobecnejšej rovine môže za zdraženie oboch surovín naozaj COVID. Trhy so surovinami sú v súčasnosti skutočne globálne a opatrenia proti koronavírusu postupne v rôznych častiach sveta narušili logistické reťazce. To sa konkrétne prejavilo napríklad nedostatkom prepravných tankerov, čo vedie k oneskoreným dodávkam a následným výrazným zdraženiam prepravy.

Na zdražení plastov sa však podieľa faktorov ešte viac. Nesmieme zabúdať, že na výrobu plastových obalov sa použije 40 % zo všetkých vyprodukovaných plastov. S epidémiou sa obrovsky zvýšil dopyt po plastoch na hygienické a zdravotné potreby.
K tomu sa pridala neistota týkajúca sa cien ropy (z veľmi nízkej ceny 30 dolárov za barel v prvej polovici 2020 došlo k rýchlemu nárastu na súčasných 70 dolárov za barel) a nepriaznivé počasie v USA. Áno, aj počasie má stále veľký vplyv na ceny. V USA totiž došlo k významnému poničeniu rafinérií hurikánmi a ďalej k prerušeniu výroby vplyvom neobvykle silnej, mrazivej zimy.
Spoločne s teroristickým útokom na zásobníky v Saudskej Arábii bol výsledkom veľký nedostatok polyetylénu v Európe a vysoký nárast jeho ceny.

Graf: nárast priemernej ceny LDPE plastov (low density polyethylene)


 

Nedostatok vlnitej lepenky na trhu

Vlnitej lepenky je na trhu tiež nedostatok. Producenti lepenky a výrobcovia obalov prežívajú s nástupom koronavírusu turbulentné časy. Strach z nedostatku zákaziek vystriedali obavy, aby bolo z čoho vyrábať. S rastom predajov na e-shopoch počas lockdownu obrovsky vzrástol dopyt po obaloch, nie je však ľahké včas zohnať od dodávateľov materiál – vlnitú lepenku, ktorej cena logicky neustále rastie.

Papier je v súčasnosti vyrábaný prevažne z recyklovaných materiálov, hlavne použitého papiera, jeho množstva je však na trhu menej, než vyžaduje dopyt. K jeho rastu prispeli hlavne nákupy recyklátu z Číny a USA.

Niektorí z dodávateľov hárkov vlnitej lepenky preto zaviedli kvóty, ktorými stanovili maximálne množstvo lepenky, ktoré je možné dodať. Tieto kvóty sa týkali aj Servisbalu. Riešime to tým, že sa nespoliehame len na jedného dodávateľa hárkov, ale máme ich viac. Navyše spolupracujeme aj so zahraničnými dodávateľmi.

Čo z toho vyplýva?

Rozhodne odporúčame objednávať obaly s väčším predstihom, než ste boli zvyknutí. Ak nezoženiete obal presne taký, aký potrebujete, zostane Vám dosť času na výber jeho alternatívy.

Môžete súčasnú situáciu využiť ako príležitosť a zlepšiť svoje balenie. Za nás rozhodne odporúčame vyskúšať rychlouzatváracie obaly, ktoré ušetria mnoho času pri balení. Hľadajte spôsoby, ako znížiť spotrebu materiálu, pomôžete tým aj životnému prostrediu.

Aký očakávame vývoj

Na veľkom dopyte po obaloch sa podieľa mnoho faktorov. Ani ak sa podarí zvládnuť koronavírus, nemožno očakávať nejaké razantné zlepšenie ich dostupnosti alebo zníženie ceny.

V prípade granulátu na výrobu plastov určite bude pretrvávať veľký dopyt z Číny a rozvíjajúcich sa trhov.

Pri papieri potvrdzujú prognózy vývoja cien ďalšie nárasty v lete, a to o ďalších 20 %.
Očakávame tiež zosilňujúci sa trend náhrady plastových obalov papierovým variantom (považujeme to za žiaduce) a je otázkou, ako sa bude dodávateľom dariť zásobovať trh materiálmi na výrobu papiera.

zdroje:
https://emagazin.packagingherald.cz/2021-03-04/index.html#p=30
https://www.plasticportal.eu/en/ceny-polymerov/lm/1/price/3510/
https://archiv.ihned.cz/c1-66909660-pandemie-a-mrazy-vyhnaly-ceny-plastu-vzhuru-vyrobky-z-nich-zdrazi-take