Zásielkové obaly so zľavou -30%. Akcia platí len do 5. augusta.zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

6 kritérií ako spoznať ekologické obaly

Čo to vlastne znamená ekologický obal? Každý si pod týmto pojmom predstavuje niečo iné. V Servisbale sme si preto definovali, čo by mali ekologické obaly spĺňať. A tu na e-shope také obaly ponúkame.

Ekologické obaly by mali spĺňať aspoň jedno z nasledujúcich kritérií, čím viac, tým lepšie.

1. Sú ľahké a so zodpovedajúcimi rozmermi

Nebalte vzduch. Čím menej materiálu sa použije, tým lepšie z ekologického hľadiska. Zároveň ale musí byť zachovaná základná funkcia obalu – chrániť tovar pred poškodením a znečistením. Funkčný obal s nevyhnutným minimom materiálu je pozitívnou vizitkou každého e-shopu.

Príklad obalu: kartónové obálky sú ekologickejším variantom bublinkových obálok. Na balenie plochého tovaru sú často praktickejšie ako kartónové krabice.

2. Sú opakovane použiteľné

Viac cyklov použitia obalu = menšia uhlíková stopa. Jednotkami sú v tomto ohľade sklenené obaly, ktoré sa dajú ľahko používať opakovane. To isté ale platí pre kvalitné a múdro navrhnuté ekologické obaly: krabice, boxy a prepravky z vlnitej lepenky. Skrátka a dobre, pokiaľ je obal nepoškodený, pokojne ho použite viackrát.

Príklad obalu: zásielková krabica Speedbox obsahuje dvojicu lepiacich pások, takže sa dá použiť opakovane, napríklad na odoslanie zásielky späť do e-shopu v prípade nevyhovujúceho tovaru. Škatuľku na fotografiu sme na zákazku opatrili štýlovou potlačou. Podobné riešenie si samozrejme môžete objednať tiež.

3. Sú vyrobené z recyklovaného materiálu

V tomto ohľade má náš obľúbený materiál, teda vlnitá lepenka, veľkú výhodu. V Európskej únii sa totiž 89 % z celkového množstva lepenky vyrobí z recyklátu (predovšetkým použitého papiera). Môžeme ísť ale ešte ďalej. Rovno recyklovať materiál bez zložitého priemyselného spracovania. Týmto princípom zodpovedajú naše materiály z produktového radu ekologických fixácií Kartofix.

Príklad obalu: kartónová vlna sa vyrába rozrezávaním už nepotrebných kartónov do podoby celistvej siete.
Potom sa vkladá do obalov, kde slúži ako výplňový materiál na ochranu produktov. Ide o dokonalú recykláciu – opätovné využitie už nepotrebných obalov.

4. Sú recyklovateľné

Materiál z ekologických obalov by mal byť použiteľný na pôvodné alebo iné účely. Vznik odpadu, ktorý už nemá využitie, by sa mal čo najviac oddialiť. Nami preferovanou vlnitou lepenkou je možné recyklovať až 9x.

Príklad obalu: výplňový materiál FillPak sa vyrába z kvalitného papiera a veľmi ľahko je možné opakovane recyklovať.

5. Sú jednodruhové

To znamená, že sú všetky súčasti obalu vyrobené z jedného druhu materiálu. Nemusia byť úplne totožné, rozhodujúce je, aby ich bolo možné po použití odložiť do rovnakého zberného kontajnera na odpad. Obvyklou udržateľnou kombináciou je napríklad kartónová krabica, papierová výplň a papierová lepiaca páska.

Príklad obalu: fixačné vrecko Kartofix vo vnútri kartónovej krabice ochráni tovar počas prepravy. Toto papierové vrecko obsahuje kartónovú striž vyrábanú z už nepotrebnej vlnitej lepenky. Ide o ekologický výplňový materiál, ktorý je možné ďalej recyklovať. Spoločne s krabicou tvorí jednodruhový obal.

6. Sú inovatívne vyrobené

To znamená, že tieto ekologické obaly využívajú moderné materiály v optimálnom množstve. Podmienkou je vhodné konštrukčné riešenie obalu. Vďaka tomu bude produkovať minimálnu uhlíkovú stopu a zároveň bude užívateľsky prívetivý.

Príklad obalu: do sortimentu Eobalov v súčasnej dobe zaraďujeme obaly vyrábané z podhubia od firmy Myco. V prvej fáze sa bude jednať predovšetkým o fixačné prostriedky na ochranu produktov vo vnútri obalu. Podhubie je materiálom, ktorý sa vyrába prostredníctvom prírodných materiálov a je opätovne ľahko biologicky odbúrateľné. Jeho typické využitie je náhrada za PE penu a polystyrén.