Situácia na trhu s obalmi 04/2022 | Eobal.sk

Horúce zľavy až -39% na obaly platia do 24. júna alebo do vypredania zásob.zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Situácia na trhu s obalmi 04/2022

Vážení zákazníci,
objavujú sa otázky, ako súčasná ekonomická i politická situácia ovplyvňuje trh s obalmi. A konkrétne, ako zasiahne náš e-shop hlavne z pohľadu dostupnosti a ceny tovaru. Stručne povedané, či budeme mať tovar na sklade a či a o koľko zdražíme.

Jednoduchá odpoveď znie: skladová dostupnosť tovaru nie je ohrozená, zdražovanie určite prebehne, ale pri rôznych druhoch obalov sa bude výrazne líšiť.

Držíme pre vás staré ceny do 1.5.2022

od 1.5.2022 zdražujeme až o 50%

U niektorých druhov produktov už k zdraženiu došlo, pohybuje sa v rozmedzí 10 – 50%:

■ zdraženie až 50%: nasávaná kartonáž, nástroje na balenie
■ zdraženie 20 - 35%: papierové hrany
■ zdraženie až 20%: lepiace pásky, fixačné telieska, baliace papiere, gačované papiere
■ zdraženie 15%: palety INKA
■ zdraženie 13%: papierová vlna
■ zdraženie do 10%: drevitá vlna, bublinkové obálky, oceľové pásky, baliace stroje

V apríli dôjde k zdraženiu týchto skupín produktov vo výške 10 - 23%:

■ obálky (papierové, plastové)
■ zásielkové obaly
■ Sizzlepack
■ silikagel

Pri obaloch z vlnitej lepenky (krabice, boxy) dôjde k zdraženiu najneskôr od 1.5. 2022. Jeho výška sa bude pohybovať najmenej medzi 12 – 15%.

Vzhľadom na zvyšovanie cien zmluvných dopravcov sme boli nútení s okamžitou platnosťou zvýšiť cenu dopravného na 10 EUR bez dph.

Súčasná situácia je však natoľko nestála, že nie sme schopní poskytnúť jednoznačnú predpoveď vývoja cien, takže rast väčší ako vyššie uvedený nemožno vylúčiť.

Súčasná situácia

Inflácia

Zdražovanie zasiahlo takmer všetky sféry ekonomiky. Na zvyšovanie cien obalov má najväčší vplyv zdražovanie výrobnej suroviny, teda papiera a energií na jej výrobu. Pri obaloch s nižšou pridanou hodnotou – podielom ľudskej práce – tvorí cena surovín a energií potrebných na ich výrobu veľké percento z ceny celkovej. Preto pokiaľ veľmi významne rastie cena surovín a energií, musí sa bohužiaľ toto zdraženie premietnuť do ceny obalov.

zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/inflace_spotrebitelske_ceny

Vojna na Ukrajine

Na výrobcov obalov a papiera má vojna na Ukrajine a s ňou spojené obchodné embargo na obchod s Ruskom veľmi negatívny vplyv, a to kvôli prerušeniu dodávok dreva. Ukrajina minulý rok vyviezla do Európy viac než 2,7 mil. m3 reziva a viac než 15 mil. kusov paliet. Rusko potom približne 4,5 mil3 dreva. Rezivo z týchto krajín a Bieloruska sa v značnom množstve používa práve na výrobu paliet a obalov.
Výrazný prepad ukrajinskej ekonomiky a zastavenie výroby bude mať priamy vplyv na spoločnosti, ktoré odtiaľ dovážajú, a tiež nepriamy vplyv v celej Európe v podobe nerovnováhy na trhu, rastúcej súťaže o obmedzenejšie dodávky dreva aj tlaku na zvyšovanie cien.

zdroj: Fefbeb.eu

Odstávky výrobcov papiera

Niekoľko európskych papierní, ktoré dodávajú základný materiál na výrobu vlnitých lepeniek nahlásilo alebo už realizovalo odstávku výroby, pričom zvažujú aj jej úplné ukončenie. Ide napríklad o talianskeho výrobcu Pro-Gest, ktorý dočasne pozastavil výrobu z dôvodu drastického zvýšenia cien plynu. Táto firma uvádza, že len energie na výrobu papiera predávaného za cca 680 eur/t vyjde na cca 750 eur, a preto dočasne pozastavuje výrobu vo svojich šiestich papierniach.


Podobne je na tom nám geograficky bližšia rakúska papiereň Bruck spoločnosti Norske Skog, ktorá odstavuje svoje dva stroje. Riaditeľ spoločnosti prehlásil: „Aj keď sme si v marci časť dodávok energií zabezpečili, ceny energií, ktoré v súčasnosti zažívame, robia prevádzku Brucku neudržateľnú.“

zdroj: https://www.norskeskog.com/

Rast ceny papiera podľa EUWID

Cena papiera podľa ukazovateľa EUWID vytrvalo rastie, od septembra 2020 do januára 2022 došlo k navýšeniu o 83 %. Tento rast premietajú do svojich cien výrobcovia vlnitých lepeniek a prejavuje sa potom aj v obaloch vyrobených z lepenky.

Ukážka rastu nákladov cien papiera
Zdroj: www.euwid-paper.com/

Rast logistických nákladov

Významným faktorom, ktorý prispieva k zvyšovaniu prevádzkových nákladov sú aj rastúce ceny za dopravu. Rast cien palív a nedostatok vodičov núti poskytovateľov dopravy zdražovať. To potom znamená vyššie náklady aj pre nás, obzvlášť na e-shope, kde robí doprava veľký podiel na konečnej cene tovaru.

Čo z toho plynie

Tlak na zvyšovanie cien je v súčasnosti veľmi silný. Preto budeme postupne aj my nútení kvôli vyššie uvedeným skutočnostiam ceny obalov zvyšovať.

Zdraženie sa v najbližšom období bude pravdepodobne týkať týchto produktov:

Palety INKA, paletové ohrádky, papierové hrany, baliace papiere, LDPE vrecia

Tlak na zvyšovanie cien pravdepodobne bude pretrvávať, preto pokiaľ máte dostatočné skladové kapacity, odporúčame sa predzásobiť.

Skladová dostupnosť produktov ponúkaných na Eobaloch nie je ohrozená.

Vážení zákazníci, uisťujeme vás, že súčasné zmeny v cenách obalových produktov nie sú spôsobené snahou zvyšovať si profit, ale sú vynútené okolnosťami, ktoré uvádzame v tomto článku.
Vývoj je veľmi turbulentný, snažíme sa tomu v prípade obalových materiálov od dodávateľov čeliť predzásobením sa. Pokiaľ potom potrebujeme skladové zásoby uvoľniť, môže sa stať, že siahneme k cenovým akciám. A opäť ani tieto akcie nie sú motivované snahou využiť situáciu na zvýšenie zisku, ale sú spravidla vynútené praktickými potrebami, najčastejšie nutnosťou uvoľniť skladové miesto.

Ďakujeme za pochopenie.