Ako zabaliť krehký tovar | Eobal.sk

Zľavy až -40% na výplne do obalov platia len do 27. mája.zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Ako zabaliť krehký tovar

Máme pre vás dobrú správu. V súčasnosti už existuje toľko rôznych druhov obalov a obalových pomôcok, že zabaliť a zaslať je možné takmer čokoľvek. Ak si dáte na balení záležať, znížite riziko poškodenia zásielky takmer na nulu. A aby bolo jasné – ste to vy, kto svojím starostlivým alebo, naopak, lajdáckym zabalením rozhoduje o tom, či zásielka dorazí nepoškodená. Zásielkové spoločnosti totiž zaobchádzajú so všetkými balíkmi rovnako (prakticky žiadny reálny účinok nemajú ani manipulačné a výstražné značky). A nemôžeme sa príliš diviť, pretože zvládnuť to ohromné množstvo tovaru z e-shopov, ktoré putuje k zákazníkom, vyžaduje automatizované procesy, pri ktorých nie je možné brať na jednotlivé zásielky ohľad.

Čo je to krehký tovar

Na účely nášho článku ide o produkt, pri ktorom je značné poškodenie počas prepravy. Na jeho balenie je preto nutné použiť také obalové prostriedky, ktoré znižujú riziko na minimum.

Konkrétne často ide o sklenený tovar, elektroniku, tovar s lakovanými povrchmi (ktorého povrch sa ľahko môže poškrabať), rozličné umelecké diela a dekoratívne alebo zberateľské predmety. Môže však ísť aj o rôzne formy a šablóny určené na ďalšiu priemyselnú výrobu.

obr.: príklad často baleného krehkého a citlivého tovaru: sklo a elektronika

Pri balení krehkých produktov je nutné predovšetkým vybrať správne dve nutnosti každého obalu: vonkajší obal a vnútorná fixácia alebo výplne. Podľa typu tovaru je ďalej vhodné ho navyše vybaviť ďalšími obalovými prostriedkami: ochranou rohov, hrán a povrchov. Poďme si teraz jednotlivé súčasti rozobrať podrobnejšie.

1. Vonkajší obal

Chlopňové krabice

Najpoužívanejším a najuniverzálnejším obalom sú dnes chlopňové krabice z vlnitej lepenky. Pri balení krehkého tovaru musíte byť obozretní, akú si vyberiete. Určite sa veľa dá „dohnať“ výplňami vnútri kartónu alebo kvalitnou lepenkou, pre citlivý tovar však určite odporúčame používať krabice z päťvrstvovej vlnitej lepenky.

obr.: krabica z päťvrstvovej vlnitej lepenky 5VVL

Päťvrstvová vlnitá lepenka sa skladá z dvoch zvlnených a troch rovných vrstiev. Existuje veľa typov, ktoré sa líšia svojou odolnosťou. Tu si však vystačíme konštatovaním, že krabice z päťvrstvovej vlnitej lepenky sú všeobecne odolnejšie, lepšie tlmia nárazy, vydržia viac počas stohovania a majú väčšiu nosnosť.

Na Eobaloch ponúkame veľký výber päťvrstvových krabíc, tak najjednoduchších chlopňových, ako vylepšených napríklad o samolepiacu pásku na chlopni alebo odtrhávaciu pásku na ľahké otvorenie zásielky.

Pozn.: na bezpečné zabalenie je nutné použiť kvalitnú lepiacu pásku, ktorá sa nerozlepuje. Ak balíte v chlade alebo v náročnejších podmienkach, odporúčame použiť lepiacu pásku s lepidlom Hot-melt alebo Solvent. Tejto téme sa viac venujeme v článku o lepiacich páskach.

obr.: správny postup ručného zalepenia kartónovej krabice

Drevené debny

Ďalšou možnosťou sú drevené debny. Ich výhodou je veľká pevnosť a nosnosť, lepšie taktiež odolávajú vlhkosti. Medzi nevýhody potom patrí ich vyššia cena a nutnosť vynaložiť väčšie úsilie pre správnu recykláciu. Navyše ak nie je fixácia vnútri debny použitá správne, hrozí poškodenie tovaru o stenu debny. Pri zvážení všetkých týchto faktorov odporúčame  používať debny pre dlhšie trvajúcu exportnú prepravu alebo pre prepravu na palete, teda nie pre klasické zasielanie z e-shopov. Obalové riešenia s použitím dreveného obalu vieme dodať na zákazku.

obr.: použitie debny a penových profilov pre medzinárodnú prepravu umeleckého diela – busty Františka Kupky

Papierové hrany vystužujúce obal

Ak je potrebné zvýšiť pevnosť a odolnosť kartónovej krabice alebo celej paletovej jednotky, odporúčame použiť  papierové hrany. Najčastejšie sa používajú na ochranu rohov počas prepravy tovaru na paletách, ale dobre poslúžia aj na vystuženie kartónových krabíc. Nepríliš rozšírený, avšak účinný spôsob je vložiť alebo vlepiť papierové hrany dovnútra obalu – jednoducho a efektívne sa tak zvýši nosnosť, pevnosť a možnosť stohovateľnosti zásielky. Veľkou výhodou je taktiež ľahká recyklácia papierových hrán spoločne s papierom a lepenkou.

obr.: krabice, boxy alebo celé paletové jednotky je možné vystužiť papierovými hranami alebo drevenými trámikmi

2. Výplne a fixácie vnútri obalu

Z laického pohľadu sa to možno nezdá, ale o úspešnom zabalení sa rozhoduje pri výbere a použití výplne alebo fixácie dovnútra krabice.

Výplň a fixácia – čo je to

Výplňovým materiálom rozumieme obalový prostriedok, ktorý sa vkladá do krabice, aby vyplnil voľné priestory a ochránil balený tovar. Produkt vnútri obalu sa vďaka tomu nepohybuje a výplňový materiál tlmí nárazy a vibrácie, ktoré sa počas prepravy vyskytnú. Príkladom výplne je napríklad pokrčený papier, polystyrénové telieska, papierová striž a ďalšie.
Fixácia je v podstate výplň, ktorá udržuje produkt v definovanej polohe. Môže ňou byť tak obyčajný výplňový materiál, ako aj na zákazku vyrobený tvarový výsek, mriežka, separátor a ďalšie.
Viac o fixáciách na stránkach servisbal.cz

obr.: použitie výplňových materiálov v krabici: pre ľahké produkty je vhodná mäkká a vzdušná výplň, pre ťažké produkty sa hodí tuhá a pevná výplň

Poďme sa pozrieť, ktoré výplňové materiály sa najlepšie hodia na ochranu krehkých produktov.

Pokrčený papier

Pre túto výplň máme na Eobaloch trochu slabosť. Ide totiž o jednoduchú, ale naozaj účinnú a pritom univerzálnu výplň. Papier dobre vyplní voľný priestor vnútri obalu a vytvorí tak tzv. deformačné zóny, ktoré stlmia prípadné pády zásielky (napríklad z dopravníkového pásu). Jeho používanie zvládne každý. Ide pritom o ekologické riešenie – ak používate kartónovú krabicu a papierovú lepiacu pásku, je možné obal jednoducho 100 % recyklovať.

obr.: aplikácia papierovej výplne Fillpak

Na Eobaloch ponúkame niekoľko druhov papierovej výplne. Určite odporúčame vyskúšať systémy Fillpak alebo PadPak. Ide o veľmi jednoduché stroje, ktoré sa vojdú aj do tých najmenších skladov a vyrábajú papierovú výplň priamo na baliacom pracovisku. Stroje ponúkame na veľmi výhodný prenájom, ovládanie sa naučí každý.

Ak napriek tomu nechcete používať stroje, môžete vyskúšať náš papier v krabici Ťaháčik, ku ktorého predkrčeniu dôjde vytiahnutím z kartónu a potom sa už vkladá do obalu.

obr. papierová výplň v krabici „Ťaháčik“ je ihneď pripravená na použitie

Vankúšiky plnené vzduchom

Vankúšiky plnené vzduchom sa vkladajú do obalu, kde chránia produkty. Výroba prebieha na jednoduchom stroji MiniPakr, ktorý sa pohodlne vojde na pracovný stôl. Sú ideálne na balenie elektroniky, dekorácií a ďalších produktov. Ide o veľmi šetrný produkt, nehrozí poškrabanie ani veľmi citlivých povrchov.

obr. ochrana keramickej vázy vnútri obalu pomocou vzduchových vankúšikov

Drevitá vlna

Tradičný, avšak spoľahlivo fungujúci materiál, ktorý si uchováva výborné tlmiace schopnosti po dlhý čas. Drevitá vlna sa často používa pre exportné balenie, napríklad sa vkladá do drevených debien na ochranu keramiky a pod.

obr.: sklenená váza zavinutá do hodvábneho papiera vnútri krabice s výplňou z drevitej vlny

Fixácia – dodávame na zákazku

Často je najlepším riešením zákazkovo vyrobená fixácia, vyrobená na mieru baleným produktom. Jej vyhotovenie sa vyplatí hlavne vtedy, ak zasielame jeden typ tovaru.
viac o obaloch na mieru na stránkach servisbal.cz

Fixácia na mieru – tvarový výsek

Rozmerovo presne zodpovedá balenému tovaru, takže ho dokonale fixuje v potrebnej polohe. Jeho výrobe vždy predchádza výkres zhotovený obalovým konštruktérom a vyhotovenie šablóny pre jeho strojovú výrobu tzv. raznice. Jeho realizácia sa preto vyplatí od určitého minimálneho množstva : cca 500 – 1000 ks.

obr. fixácia z tvarového výseku na balenie svetlometov

Viac o tvarových výsekoch

Fixácia na mieru – skupinové balenia pomocou mriežok a separátorov

Mriežky a separátory sa používajú predovšetkým na balenie krehkého tovaru, ktorý sa zasiela skupinovo, teda pre viac produktov vnútri jedného obalu. Typickým druhom tovaru sú napríklad poháriky, a to aj z veľmi tenkého a krehkého skla. Mriežky a separátory totiž produkty od seba oddelia a zafixujú na potrebnom mieste. Tým sa predíde ich poškodeniu o seba navzájom.

obr.: fixácia pomocou kartónových mriežok  pre skupinové balenie pohárov

Viac o fixačných mriežkach

3. Ochrana povrchov a hrán v prípade krehkých a citlivých produktov

Veľa druhov tovaru má lakované povrchy, ktoré sú náchylné na poškrabanie vplyvom vibrácií počas prepravy, ak sa svojím povrchom dotýkajú ďalších súčastí obalu – napríklad krabice alebo výplňového papiera. Aby sa predišlo poškodeniu, odporúčame oddeliť produkt od steny krabice pomocou penových profilov alebo penového PE v kotúči.

Penové profily

Ide o podlhovasté nasadzovacie profily, ktoré sú vyrobené z penového polyetylénu (PE). Ľahko sa nasadia na hrany baleného tovaru, ktorý je tak ochránený od priameho dotyku s obalom a navyše nehrozí poškodenie citlivých rohov. Penový PE je šetrný aj k veľmi citlivým povrchom (napr. v prípade lakovaného nábytku alebo elektroniky) a má taktiež výborné tlmiace schopnosti. Nevýhodou tohto materiálu je potom nutnosť roztriediť obal na plastovú a papierovú časť, aby došlo k správnej recyklácii.

obr.: penové profily tvaru U na ochranu pred poškodením hrán obrazu

Penový PE v kotúči

Slúži na ochranu celého povrchu produktov, ktoré sa potom môžu rovno vložiť dovnútra obalu vystlaného napríklad papierom. Penový PE v kotúči je veľmi šetrný materiál, vyberajte podľa hrúbky polyetylénu: čím ťažší produkt, tým potrebujete hrubšiu vrstvu PE.

Fólia na ochranu povrchov

Pred nečistotami, vlhkosťou a čiastočne aj pred odreninami je možné, samozrejme, ochrániť tovar aj niekoľkými typmi fólií a vreciek. Vyskúšajte naše stretch fólie, PE fólie alebo PE vreckávrecia.

4. Manipulačné značky

Podľa predpisov väčšiny zásielkových spoločností by mal byť krehký tovar označený manipulačnou značkou. Prax však ukazuje, že zásielky označené značkou „pozor, krehké“ sú vystavené rovnakému zaobchádzaniu ako zásielky neoznačené. Napriek tomu odporúčame manipulačné značky používať, pretože v prípade oprávnenej reklamácie je odosielateľ v lepšej pozícii, ak preukázateľne dodržal všetky pravidlá balenia.

obr.: manipulačná značka „pozor, krehké“

Produkty zmienené v článku: