Ekologické papierové výplne a ich porovnanie | Eobal.sk

Zľava až -50% na stretch fólie pokračuje!zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Porovnanie papierových výplní - vyskúšali sme za vás

Výplňových materiálov je množstvo. Ak si želáte obmedziť spotrebu plastov, zvoľte výplňový materiál z papiera, ktorý je ekologický, praktický a v mnohých prípadoch estetický. Keď papierové výplne použijete spolu s kartónovou krabicou, ktorú následne oblepíte papierovou lepiacou páskou, dostanete jednodruhový obal. Jeho vytriedenie je tak maximálne zjednodušené.

Chcete pomôcť pri výbere papierovej výplne? S tímom Eobal.sk sme pripravili workshop, na ktorom sme prácu s jednotlivými materiálmi vyskúšali a zapísali pre vás ich klady aj zápory, ktoré sú zhrnuté v tabuľke na konci tohto článku.

Evergreen medzi baliacimi papiermi

Keď sa povie „šedák“, nejde o nejakú sivú zónu vo svete obalových materiálov, ale o univerzálny, ekonomický, ekologický a praktický baliaci papier. Ako názov napovedá, ide o papier sivej farby, primárne určený ako vonkajšia ochrana zásielok, ale skvelo poslúži aj ako výplň voľného priestoru v krabici alebo ako preklad. Prispôsobí sa každému tvaru. Vďaka svojej nepriehľadnosti zaručuje diskrétnosť prepravovanej zásielky.

Nie sú malé kotúče, iba malé bublinky čiže výhody a nevýhody bublinkového papiera

Bublinková štruktúra razeného papiera v kotúči (členitý povrch s výstupkami) je výsledkom tzv. mokrej razby. V porovnaní s bežným baliacim papierom má protišmykové, tlmiace a absorpčné vlastnosti, vďaka čomu sa využíva napr. ako ochrana povrchov pri maľovaní interiérov. Treba podotknúť, že bublinky nie sú nijak výrazné a môže sa zdať, že produkt príliš neochránia, ale pri použití správneho množstva slúžia dobre ako ochrana. Nebojte sa ho použiť aj na balenie produktov, ktoré vyžadujú vyšší stupeň ochrany – napr. sklenených a porcelánových výrobkov. Ak preň už nebude využitie, je možné ho zlikvidovať vytriedením do zbernej nádoby na papier alebo kompostovaním.

Oproti tomu pri bublinkovom papieri v hárku (novinka na našom e-shope) je štruktúra výraznejšia. Trochu limitujúci môže byť jeho pevne daný formát, ktorý nemusí vyhovovať baleniu väčších predmetov. Skvele poslúži ako preklad, ale aj na obalenie (nielen) krehkých produktov, napr. fliaš.


Recyklát má svoje prednosti, ale nemusí voňať každému

Ako v prípade šedáku, tak bublinkového razeného papiera v kotúči ide o materiál vyrobený zo 100 % recyklátu (využité papierová vlákna sú už značne znehodnotené) – to ale neznamená, že by výsledný výrobok nebol kvalitný! Naopak ide o pevný a odolný materiál, s ktorým sa jednoducho manipuluje. Niekomu môže vadiť jeho špecifický zápach, ktorý je daný kvalitou zberového papiera, príp. zlým čistením vody pri výrobe. Tento nedostatok bohužiaľ ako obchod nemôžeme ovplyvniť, ide o prirodzenú vlastnosť výrobku a je potrebné s ňou počítať, aj keď sa nemusí nutne prejaviť u každého výrobku z tohto materiálu. Preto odporúčame využitie uvedených papierov pri produktoch, ktoré tento mierny zápach neovplyvní (napr. kozmetika, elektronické súčiastky, bytové dekorácie).

Nechcete riskovať, že práve vaša zásielka bude mať špecifický oder vďaka šedáku či razenému bublinkovému papieru? Vyskúšajte sulfátový papier, ktorý je tiež novinkou na našom e-shope. Dodáva sa v kotúči, je príjemný na dotyk a má prírodnú stálu farbu, je pevný a prispôsobí sa každému tvaru.

Ďalším variantom, ktorá nielenže nezapácha, ale aj skvele vyzerá, je hodvábny papier. Je vyrobený z veľmi jemného tenkého materiálu príjemného na dotyk. Dá sa použiť ako baliaci papier alebo ako preklad. Na výber je hneď niekoľko farebných variantov. Zásielka, pri ktorej je použitý hodvábny papier, získa luxusný vzhľad.

Kartofix - zo starej krabice nová fixácia

Spracovávame nepotrebné obaly a zvyškovú vlnitú lepenku z produkcie kartonáže. Týmto spôsobom vyrábame niekoľko druhov ekologických výplňových materiálov.

Kartofix striž - "Sypáčik"

Jedná sa o 6 kg v boxe balenej, špeciálne strihanej vlnitej lepenky, ktorá vznikla zo zvyškového materiálu pri výrobe kartónových obalov. Striž z vlnitej lepenky slúži ako výplňový materiál. Jednoducho obsypete produkt v obale dostatočným množstvom tak, aby ste zamedzili jeho pohybu a ochránili pred nárazmi. Je vhodný najmä na balenie menších zásielok. Príliš sa nehodí na balenie ťažkých predmetov a produktov, ktorých povrchy sú citlivé na prachové znečistenie, pretože striž obsahuje prachové častice. Na druhú stranu ale vlnitá striž funguje ako absorbent, takže dokáže do určitej miery zachytiť vyliate tekutiny v obale.

Kartofix vlna

Lacným a univerzálnym variantom papierovej fixácie je kartónová vlna, ktorú ponúkame pod názvom Kartofix. Jednoduchá, napriek tomu účinná fixácia. Prúžky vlnitej lepenky tvoria celistvú sieť, s ktorou sa dobre manipuluje. Dodávame ho v zlisovaných balíkoch. Jeho farba je hnedá, ale pretože sa vyrába zo zvyškového kartónu, môže obsahovať aj zvyšky kartónu farebného a môže byť mierne prašný.

V našej ponuke máme aj samotné stroje na výrobu Kartofixu – ideálne riešenie pre malé aj väčšie baliace pracoviská. Vstupný materiál (nepotrebné, zvyškové či poškodené kartónové krabice) máte plne pod kontrolou, takže sa nemôže stať, že by fixácia obsahovala farebný kartón, pokiaľ si to nebudete priať. Navyše fixačný materiál vzniká priamo na mieste jeho využitia. Nie je potrebné mať extra skladovacie priestory na zlisovanú fixáciu. Práca so strojom je veľmi jednoduchá.

Papierové vrecká Kartofix

Papierové vrecká plnené kartónovou strižou sa používajú na vypolstrovanie citlivého tovaru vo vnútri obalu. Slúži na ochranu aj ako výplň. Sú bezprašné, odolné proti roztrhnutiu a opakovane použiteľné. Svojou konštrukciou a bezprašnosťou zaistí ochranu rohov, hrán a plôch v krabici. Dodávajú sa v krabici po šesťdesiatich kusoch.
Fixačné vrecká používajte na vytvorenie dostatočnej deformačnej zóny okolo celého obsahu. Najsilnejšiu fixáciu použite na dno a vrch. Chráňte hrany a plochy a preložte výrobky medzi sebou.

 

Taháček

Ďalším variantom papierovej výplne je Taháček, teda kartónová krabica, v ktorej je fixačný papier uložený navinutý v kotúči a ktorá je vybavená otvorom pre jednoduché vyťahovanie potrebného množstva výplne.

SizzlePak

Zdajú sa vám vyššie uvedené papierové výplne príliš obyčajné? Priali by ste si mať predsa len niečo vzhľadnejšie, aj napriek tomu stále ekologické? Tak pre vás je tu výplň s názvom SizzlePak. Harmonikovo strihaný trojvrstvový papier vďaka svojej štruktúre dobre ochráni produkty pred nárazmi a otrasmi. Navyše je bezprašný a má antistatické účinky. Dodáva sa v mnohých farebných variantoch, ktoré je možné rôzne kombinovať.

Tabuľka kladov a záporov

Prácu s vyššie uvedenými materiálmi sme si s kolegami vyskúšali na vlastnej koži a zhrnuli sme prednosti aj prípadné nedostatky. Nutné podotknúť, že to, čo niekto môže vnímať ako negatívnu vlastnosť (napr. prírodnú hnedú farbu), druhý považuje naopak za prednosť. V niektorých prípadoch rozhoduje vzhľad, v iných fixačné schopnosti. Skrátka, záleží na okolnostiach a je na vás, ktorú papierovú výplň zvolíte.

Papierové a ďalšie výplne zakúpite na našom e-shope:

 • SizzlePak tmavo červený 1,25 kg - fixačný materiál

  ZĽAVA až -10%
  Ekologický obal
  od 14,72 €
  od 17,67 €
  Skladom
  1 variant
 • SizzlePak Natur 10 kg - fixačný materiál

  ZĽAVA až -20%
  Ekologický obal
  od 35,05 €
  od 42,06 €
  Skladom
  1 variant
 • Fixačná striž Kartofix v boxe 6 kg

  ZĽAVA až -20%
  Ekologický obal
  od 13,99 €
  od 16,78 €
  Skladom
  1 variant
 • Papierová vyplň v boxe Taháček, 80 g/m2, 455 bm

  ZĽAVA až -20%
  Ekologický obal
  od 33,60 €
  od 40,32 €
  Skladom
  1 variant
 • Bublinkový razený papier v kotúči šírky 500 mm, 70 m

  ZĽAVA až -12%
  Ekologický obal
  od 15,54 €
  od 18,65 €
  Skladom
  1 variant
 • Bublinkový razený papier, preklad 580x380mm

  ZĽAVA až -6%
  Ekologický obal
  od 0,27 €
  od 0,33 €
  Skladom
  1 variant
 • Papier baliaci hnedý sulfát v kotúči š. 1000 mm, 70g/m2

  ZĽAVA až -12%
  Ekologický obal
  od 34,67 €
  od 41,60 €
  Skladom
  1 variant
 • Hodvábny papier 500x750 biely

  ZĽAVA až -5%
  od 17,37 €
  od 20,84 €
  Skladom
  1 variant
 • Papier baliaci v kotúči šírky 1 000 mm - 50 kg, cca 445 m

  ZĽAVA až -12%
  Ekologický obal
  od 83,74 €
  od 100,49 €
  Skladom
  1 variant