ZĽAVA 10% NA OBALY! Stačí v košíku zadať kód: EOBAL10zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

„Keď nemáte bublinku, dajte tam lepenku“ – možnosti náhrady obalových materiálov

V televízii pred rokmi vysielali jedno kuchárske show. Preslávilo sa svojím niekdy až bizarným odporúčaním náhrad za rôzne suroviny. Napríklad, keď robíte sushi a nemáte tuniaka, strčte tam párok. Keď nemáte kel, použite slaninu. V tomto článku sa vám pokúsime poradiť podobne s tým rozdielom, že naše odporúčania náhrady obalov dávajú zmysel. A preto, „keď nemáte bublinku, dajte tam lepenku“.

Dôvod: tento rok sa môže stať, že niektorý obal bude už pred Vianocami vypredaný. Alebo vám jeden obalový materiál prestal vyhovovať a potrebujete vyskúšať nový. Alebo proste len experimentujete a hľadáte to najvhodnejšie obalové riešenie pre vás. 

Poďme sa teda bližšie pozrieť, ktoré obaly sa dajú navzájom ľahko vymeniť

Pozor: v tomto článku neriešime, či je náhrada viac, alebo menej ekologická. Ak vás táto téma zaujíma, pozrite sa sem: balte-ekologicky-s-eobalom alebo sem: top-6-produktov-nahradzajucich-plasty

Náhrada za bublinkovú fóliu

Bublinkovú fóliu doposiaľ nachádzame vo veľkom množstve zásielok, predovšetkým vďaka jej univerzálnosti a cene. Jej náhrada pritom nie je zložitá. Dvojvrstvová vlnitá lepenka je odolný materiál, ktorý sa ľahko vytvaruje podľa potreby. Navyše je odolná proti prepichnutiu. Oproti bublinkovej fólii je však tuhšia. Razený papier, pokiaľ je použitý v dostatočnom množstve, má podobné vlastnosti ako bublinka. Ak chcete baliť do obalov zložených iba z papiera, ktoré sa ľahko recyklujú, určite odporúčame papierové náhrady bublinky vyskúšať.

Náhrada za výplňové telieska Flopak

Nemáte radi výplňové telieska (chipsy), ktoré sa rozsypú všade navôkol? Vyskúšajte iné výplňové materiály. Papierové telieska sa síce tiež rozsypú, ale ľahšie sa recyklujú. Alebo môžete vyskúšať už vopred nafúknuté vzduchové vankúšiky zo stroja Minipakr. Ďalej ponúkame napríklad výplňové telieska vyrobené z kukuričného škrobu, ktoré je možné ľahko likvidovať jednoduchým namočením do vody, bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Náhrada za bublinkovú obálku

Bublinková obálka je taký zásielkový evergreen. Jej náhrada je pritom veľmi jednoduchá. Väčšina tovaru sa dá zaslať aj v kartónových obálkach, ktoré sú navyše aj pevnejšie. Ďalšou možnosťou je vyskúšať balenie do plochých krabíc.

Náhrada za estetické výplňové telieska Sizzlepak

Poznáte Sizzlepack? Ide o výplňový materiál, ktorý plní aj dizajnovú funkciu. Na obdobné účely je však možné použiť aj drevitú vlnu a papierové výplňové telieska.

Náhrada menších chlopňových krabíc

Je vypredaný váš rozmer klopovej krabice? Vyskúšajte podobne veľké poštové krabice alebo Speedboxy. Tie vám navyše ušetria mnoho času vďaka lepiacemu pásiku a zloženému dnu.

Náhrada krabice na víno Profi

Naše krabice na víno z päťvrstvovej vlnitej lepenky Profi sú veľmi obľúbené, nie sú však jediným typom obalu, ktorý môžete na víno použiť. Porovnateľnú ochranu fľašiam poskytujú aj krabice Smart Vinebox. Ak použijete dostatočné množstvo výplní, je možné používať aj klasickú chlopňovú krabicu podlhovastého tvaru.

Náhrada štandardných tubusov

Tubusov ponúkame veľké množstvo typov. Odporúčame vyskúšať aj tie s lepiacim pásikom bočným uzatváraním.

Náhrada viacerých rozmerov chlopňových krabíc

Miesto nákupu mnohých rozmerov krabíc odporúčame vyskúšať výškovo nastaviteľné obaly. Ľahko sa výškovo prispôsobia baleným produktom, takže sú aj ekologickejšie, pretože stačí použiť menej výplňového materiálu.