ZĽAVA až -25% na ekologické obaly. Akcia platí len do 14. októbra.zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Ako používať vysúšacie vrecká a silikagél

Vysúšacie vrecká aj silikagél ochráni tovar pred vlhkosťou

Vysúšadlá sú vhodné na ochranu produktov, ktoré by mohla poškodiť zvýšená vlhkosť vo vnútri obalu. Typické použitie je na exportné balenie, teda dlhotrvajúcu prepravu alebo skladovanie. Na bežné vnútroštátne zásielky prepravnými spoločnosťami alebo poštou obvykle nie je nutné vysúšadlá používať, ak sa nejedná o obzvlášť citlivé produkty.

použitie sušidiel na stroji

obr.: vysoušecí sáčky zavěšené na obráběcím stroji, zakryté neprodyšnou fólií

Prečo sa používajú?

Vysúšadlá vstrebávajú vlhkosť vo vnútri obalu. Tým zabraňujú korózii, plesniveniu, navlhnutiu a ďalším negatívnym vplyvom súvisiacim s vlhkosťou.

Počas prepravy tovaru ich môže byť zásielka vystavená nepriaznivým klimatickým vplyvom. Často sa jedná o pôsobenie vlhkosti. Dôvodom je časté prekladanie tovaru napríklad z kamióna do skladu alebo kontajnera.

Niektoré tovary môžu byť znehodnotené jednoduchou zmenou úrovne vlhkosti v ovzduší alebo kondenzáciou vody vo vnútri obalu. Vplyvom vzdušnej vlhkosti hrozí pri dlhšie trvajúcej preprave aj korózia (zhrdzavenie) kovových produktov.
Správnym použitím sušidiel a ďalších obalov je možné týmto rizikám úspešne predchádzať.

vrecká so silikagélom a bentonitom

obr.: vľavo vysúšacie vrecko s bentonitom, vpravo so silikagélom

Ako silikagél a vysúšadlá fungujú?

Pohlcujú vlhkosť (molekuly vody) vďaka pórovitému povrchu vysúšadla.

Na vysúšanie sa najčastejšie používajú vysúšacie vrecká alebo voľne ložený silikagélVysúšacie vrecká sú plnené najčastejšie bentonitom alebo silikagélom, ktorý býva často používaný aj voľne (bez vrecka).

Bentonit - prírodný materiál podobný ílu, netoxický
Silikagél - umelo vytvorený zrnitý materiál, sklený vzhľad, netoxický

Vysúšadlá majú pórovitý, členitý povrch, a preto na seba viažu molekuly vody, tým dochádza k znižovaniu vlhkosti vo vnútri uzavretého obalu alebo priestoru. Takto dokážu pojať približne 1/3 svojej vlastnej hmotnosti.
Napr. 1 kg vysúšadla pojme približne 0,3 kg vody (0,3 kg vody = 0,3 litru = 300 mililitrů).

materiál silikagel a bentonit

Ako sa vysúšadlá používajú?

Vkladajú sa v potrebnom množstve do uzavretého, nepriepustného obalu a zamedzujú vzniku nadmerne vlhkého prostredia vo vnútri.

Vysúšacie vrecká alebo voľne ložený silikagél sa vloží do obalu. Množstvo sa odvíja od spôsobu, dĺžky a destinácie prepravy a samozrejme taktiež od veľkosti obalu aj prepravovaného produktu. Potrebné množstvo vám vypočítame, neváhajte nás kontaktovať.

Nevyhnutnou podmienkou pre správne fungovanie vysúšadla je vybavenie obalu nepriepustnou, alebo len minimálne priepustnou vrstvou. Na tieto účely sa najčastejšie používajú špeciálne tzv. bariérové fólie.

Ak obal nie je vybavený nepriepustnou fóliou, vysúšadlá účinkujú len do okamihu svojho absolútneho nasýtenia vlhkosťou, potom už ďalej vlhkosť nevstrebávajú.
Vysúšadlá udržiavajú vo vnútri obalu žiadúcu hodnotu vzdušnej vlhkosti a tým predchádzajú rizikám z navlhnutia opísaným vyššie.

silikagel v krabici od topánok

Obr.: časté použitie vrecka so silikagélom je v škatuliach s topánkami. Vrecko je však funkčné iba do doby, než je nasýtený vlhkosťou. Bez použitia nepriepustnej fólie môže preto vo vlhkom prostredí čoskoro prestať fungovať.

Materiály, z ktorých sú vyrobené vrecká vysúšadiel:

VA označuje vrecká z netkaného rúcha (textílie)
- pevné a prachotesné vrecko vhodné na zámorskú prepravu

TA označuje vrecká z materiálu TYVEK
- prachotesné vrecko na veľmi namáhané obaly
- obzvlášť vhodný na elektroniku, farmaceutický a potravinársky priemysel

PA označuje vrecká z natrónového papiera
- prachotesné vrecko na bežné použitie

Možnosť opakovaného použitia vysúšadiel - tzv. regenrácie

Teoreticky je možné materiál, z ktorého sú vysúšadlá vyrobené zbaviť vlhkosti (regenerovať) a použiť opakovane. V praxi je však pomerne náročné vysúšanie vykonať a nepoškodiť materiál vrecka.

Jak na opakované použití silikagelu a dalších vysoušedel

Vysúšadlá je možné regenerovať zahriatím na vysokú teplotu, konkrétne nad 150°C pri bentonite a silikagéle a maximálne 120°C pri indikačnom silikagéle, tak, aby sa všetka voda z vysúšadla uvoľnila. Dobu potrebnú na regeneráciu je možné rozpoznať podľa poklesu hmotnosti - pokiaľ hmotnosť klesá, dochádza k vyparovaniu vody, akonáhle sa už nemení, vysúšadlo už neobsahuje žiadnu vlhkosť.

Bohužiaľ materiál vrecka nie je natoľko teplotne odolný, aby zvládol dlhšie zahriatie nad 150°C. Preto sa vysúšadlá obvykle neregenerujú vôbec, alebo len voľne ložené, teda najčastejšie silikagél.

Vysúšadlá a obaly opísané v článku: