Ako bezpečne zabaliť tovar na paletu, návod | Eobal.sk

Horúce zľavy až -39% na obaly platia do 24. júna alebo do vypredania zásob.zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Ako baliť na paletu

V tomto článku sa dočítate, akým spôsobom zabaliť váš tovar, aby ste ho mohli bezpečne odoslať na palete. Poradíme s výberom vhodnej palety a prepravného kartónového boxu. Objasníme riziká, ktorým paletová jednotka počas prepravy čelí. A preberieme si základné pravidlá, ako pripevniť náklad k palete a ochrániť ho pred poveternostnými vplyvmi.

Prečo baliť na paletu

Balenie tovaru na paletu je vhodné z viacerých dôvodov. Palety umožňujú ľahkú manipuláciu s tovarom pomocou vysokozdvižných vozíkov, čo urýchľuje proces nakládky a vykládky. Vďaka štandardizovaným rozmerom paliet je možné efektívnejšie využiť skladovacie priestory a zjednodušiť prepravu, pretože palety sú kompatibilné s väčšinou dopravných prostriedkov.

Naviac paletizácia zvyšuje stabilitu tovaru počas prepravy, čím sa znižuje riziko poškodenia. Celkovo teda balenie na palety zlepšuje efektivitu, bezpečnosť a organizáciu logistických procesov.

1. Vyberte si vhodnú prepravnú paletu

Najčastejšie používané sú známe drevené europalety. Ide o univerzálny a najrozšírenejší typ paliet. Často sa používajú pre vratný systém, kedy dodávateľ dopraví tovar na paletách a odváža si rovnaké množstvo výmenou.

europaleta rozmery

Rozmery europalety

V Európe najčastejšie používaná europaleta má rozmery 120 x 80 cm a výšku 15 cm.

Alternatívy k europaletám

Lisované palety INKA

lisovaná paleta INKA

Ľahké, odolné a skladné.
kúpiť palety INKA

Palety z nasávanej kartonáže

paleta z nasávané kartonáže

Veľmi ľahké, ekologicky priaznivé.
kúpit´ palety z kartonáže

Plastové palety

plastová paleta

Velmi odolné a omyvatelné.
kúpit´plastové palety

2. Používajte kartónové boxy, ohrádky alebo stohovateľné krabice

Prepravné kartónové boxy

Na prepravu väčšieho množstva produktov na paletách odporúčame používať kartónové boxy. Rozmerovo zodpovedajú paletám a poskytujú tovaru dodatočnú ochranu pred mechanickým poškodením aj znečistením. Pevná konštrukcia kvalitných boxov zaisťuje stabilitu pri stohovaní. Vyberajte z nášho širokého sortimentu prepravných kartónových boxov.

eurobox s vekom

Paletové nadstavby

Paletové nadstavby sú ešte pevnejšie ako kartónové boxy. Hodia tak na prepravu aj veľmi ťažkých produktov alebo sypkých materiálov. Jednotlivé diely sa dajú na seba stohovať, ľahko si postavíte výšku palety, akú potrebujete.

paletová ohrádka

Stohovateľné krabice

Pokiaľ balíte do kartónov, dbajte na to, aby boli dostatočne pevné kvôli stohovateľnosti. Odporúčame používať naše kartónové krabice, ktoré je možné naskladať na paletu bez toho, aby prečnievali.

krabice na palete

3. Náklad pripevnite pomocou stretch fólie alebo viazacích pások

Počas prepravy pôsobia na náklad fyzikálne sily spojené so zrýchľovaním, spomaľovaním a nerovnosťami na cestách. Aj zdanlivo stabilný náklad môže ľahko s palety skĺznuť. Hrozí poškodenie tovaru alebo dokonca dopravná nehoda a nebezpečenstvo poranenia. Preto upevnenie nákladu k palete rozhodne nepodceňujte.

Prepravné riziká

prepravné riziká

Pri preprave vznikajú zotrvačné sily počas brzdenia, odstredivé sily v zákrutách a tlakové sily kvôli vibráciám a zaťaženiu.

Pripevnenie nákladu k palete pomocou stretch fólie

Strečové fólie sa používajú na ochranu povrchu a spevnenie jednotlivých zásielok aj celých paliet. Na manuálne ovinovanie sa používajú tzv. ručné stretch fólie, s pomocou technológií sa ovinuje do tzv. strojných stretch fólií. Pri každom z týchto spôsobov je dôležité pripevniť fóliu k palete a potom celú paletovú jednotku dôkladne niekoľkokrát ovinúť, aby sa zamedzilo pohybu nákladu.

Stretch fóliu je možné použiť tiež na ochranu tovaru pred nečistotami a spevnenie nákladu. V takom prípade odporúčame použiť na pripevnenie zásielky viazacie pásky.

ručné ovinovanie stretch fólie

obr.: správny postup pri ovíjaní palety s tovarom pomocou stretch fólie

Pripevnenie nákladu k palete pomocou viazacích pások

Na ťažké náklady alebo veľmi náročnú prepravu odporúčame používať viazacie pásky. Existuje niekoľko typov viazacích pások. Vyberajte si podľa požadovaných vlastností a odolnosti pásky. Na spojenie pások sa používajú spony pre viazacie pásky alebo zvar. Na prácu odporúčame používať páskovače viazacích pások.

Viac informácií o viazacích páskach nájdete v našom samostatnom článku.

Kompaktná paletová jednotka. Vytvorte pevné spojenie a zamedzte pohybu po palete. Na dodatočnú ochranu nákladu môžete použiť papierové hrany. Laty sa používajú na zlepšenie zabezpečenia veľmi ťažkých paletových jednotiek.

Stiahnite si kompletný návod

Ďalšie praktické rady na balenie zásielok na paletu aj jednotlivo sa dozviete z nášho kompletného návodu. Autorom je súdny znalec v odbore balenia Ing. Ladislav Horčička.

Produkty spomenuté v článku: