Ako zabaliť tovar na paletu | Eobal.sk

Vyvýšený záhon s našimi ohrádkami! Lacno!zobraziť menej ZISTIŤ VIAC

zobraziť viac ZISTIŤ VIAC

Ako zabaliť tovar na paletu

Zasielať tovar na palete, či už hromadne alebo jednotlivo, je lacným a efektívnym spôsobom prepravy. Preto ho aj používa mnoho firiem z priemyslu, veľkoobchodu aj väčších e-shopov. Aby však doprava prebehla úspešne a rýchlo, je dobré dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, ktoré si opíšeme.

1. Používajte vhodný typ palety

Klasická EUROPALETA:

Ďalšie typy paliet:

Palety INKA

Palety z nasávanéj kartonáže

Plastové palety

Vyberte si paletu najvhodnejšiu pre Váš typ prepravy

Najrozšírenejšie EUROPALETY nie sú vždy najvhodnejšie. Palety INKA a palety z nasávanej kartonáže zodpovedajú norme ISPM 15 na ochranu pred škodcami a vďaka tomu sa nemusia dodatočne ošetrovať pri exporte do krajín, ktoré to vyžadujú. Sú teda ideálne na exportné balenie, Palety z nasávanej kartonáže sú vyrábané zo 100% recyklovaných surovín a sú veľmi ľahké pri zachovaní dostatočnej nosnosti. Výborne sa hodia napríklad na leteckú prepravu.

2. Zoznámte sa s rizikami prepravy k Vašim zákazníkom

Informujte sa u Vášho prepravcu, akým rizikám bude Vaša paleta pri preprave čeliť. Použite také obaly a spôsob balenia, aby sa minimalizovali riziká poškodenia nákladu.

Obvyklé prepravné riziká pre vnútroštátnu paletovú dopravu:

3. Na stohovanie použite vhodné krabice,
celú paletu spevnite hranami a preložkami

Kartónové krabice musia byť dostatočne pevné, aby vydržali stohovanie na seba. V spodnom rade musia udržať váhu obalov a tovaru v krabiciach nad nimi.

Vždy odporúčame používať papierové hrany a preložky, ktoré výrazne spevnia celú paletovú jednotku a značne zvýšia celkovú váhu, ktorú je možné stohovať na seba.

4. Paletovú jednotku vždy formujte do pravidelného tvaru

5. Celú paletu spevnite stretch fóliou

Stretch fólia spevní celú paletu s tovarom a poskytne jej ochranu pred nečistotami a čiastočne aj pred vlhkosťou.

6. Na ťažší tovar použite aj viazaciu pásku

Pomocou viazacej pásky bezpečne pripevníte balený tovar k palete. Odporúčame ju používať predovšetkým na ťažšie zásielky a tvarovo členité produkty. Najčastejšie sa používa PP alebo PES (textilná) viazacia páska, na veľmi ťažké paletové jednotky je vhodná PET alebo oceľová viazacia páska.

Obaly a obalové prostriedky opísané v článku: